środa, 10 lutego 2016

Kodeks postępowania administracyjnego - lata praktyki z komentarzem prof. Zbigniewa Janowicza

Postępowanie administracyjne jest moją najbardziej ulubioną dziedziną prawa. Taki mam wniosek po latach i studiów, i aplikacji , i wieloletniej praktyki zawodowej. Dzis ze zdumieniem słucham studentów prawa ze Szczecina, którzy relacjonują straszne egzaminy z postępowania administracyjnego u dr Wacha czy dr Kaliny. Jestem pierwszym rocznikiem prawa studiującym na Uniwersytecie Szczecińskim w latach 1986 -1991 i wspominam ww wykładowców i egzaminatorów z ogromnym wzruszeniem. Byliśmy wtedy niewielka grupa studentów ok. 50 osób i  z cała pewnością mogę napisać, że mieliśmy z naszymi wykładowcami świetny kontakt. Przekładało się to na prawo administracyjne, które nam szlo lekko.
Zaoowocowało to później na aplikacji radcowskiej . Pod okiem sędziego WSA Pana Grzegorza Jankowskiego, wówczas radcy prawnego na egzaminie okresowym dosłałam 98 punktów/ 100 , co się spotkało z krytyką Pana Jankowskiego.  Może nie az taką straszna, ale wiedziałam , że ma on życzenie , aby punktacja była 100 % . I jak tu nie sprostać takim wymaganiom ?

Wszystko to przełożyło się na pracę zawodową . Z chwilą podjęcia się współpracy z gminami ( samorząd terytorialny ) czy Skarbem Państwa ( Służba Więzienna, Wojskowa Agencja Mieszkaniowa ), byłam jednym z niewielu radców mających administrację w małym paluszku.  Pomocne do dziś okazało się wydanie PWN z 1994 r. autorstwa prof. Zbigniewa Janowicza " Kodeks postępowania administracyjnego " z komentarzem , które uznaję za najlepszą publikację  na rynku.

Ze współpracy z urzędami wiem, że postępowanie administracyjne jest dla urzędników niezwykle trudne. Winię tu brak przygotowania zawodowego kierunkowego ( brak aplikacji administracyjnej , brak szkoleń ) . Nie wszyscy przecież muszą być prawnikami, ale przygotowanie kierunkowe takie jakie było sprzed 1989 r. jest nieodzowne.  Te poważne braki często są wychwytywane przez klientów indywidualnych   np. jak należny uwierzytelnić pełnomocnictwo administracyjne ? kto może być pełnomocnikiem w postępowaniu administracyjnym ?  co to jest zwłoka administracyjna ? dlaczego sprawy nie są załatwiane w terminie przewidzianym KPA? jak przedłużyć termin załatwienia sprawy ? dlaczego się sprawy w urzędzie załatwia ?  w jaki sposób wszczyna się postępowanie administracyjne ?  itd, itp. ........... No i największa zmora urzędników - przeprowadzenie logicznego, jasnego postępowania dowodowego . Ale na ten temat innym razem .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz